Moja przyszłość, moje cele i marzenia… (rok szkolny 2019/2020)

Moja przyszłość, moje cele i marzenia…

W naszej szkole jest realizowane doradztwo edukacyjno zawodowe. Już od przedszkola mamy tak zwaną preorientację zawodową gdzie to trzy i czterolatki rozmawiają o zawodach, które ich otaczają. Klasa 7 i 8 natomiast przygotowuje się pod okiem nauczyciela do rozpoznania swoich umiejętności, predyspozycji;  przygotowują się do pierwszej poważnej decyzji w ich życiu, jakim jest wybór szkoły ponadpodstawowej.

Ktoś by mógł rzec: Komu to potrzebne?  Szkoła podstawowa to moment, w którym w młodym człowieku powstają pytania: Kim jestem? Kim chciałbym być? Co mogę osiągnąć w moim życiu? Te pytania, choć czasem odległe, to kształtują  młodego człowieka i pozwalają krok za krokiem realizować cele, najpierw te małe, następnie to dalekosiężne.

W myśl przepisów prawa zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego odbywają się we wszystkich klasach w ciągu toku nauki. Natomiast klasa 7 i 8 jest objęta przedmiotem doradztwo edukacyjno zawodowe w wymiarze 10 godzin. Na tych zajęciach realizujemy program, który pozwala dzieciom rozwijać swoje zainteresowania;  wykorzystywać  wiedzę teoretyczną z zakresu doradztwa zawodowego, aby trafnie określić swe predyspozycje, zdolności, umiejętności; samodzielnie lub z pomocą doradcy planować dalszą ścieżkę rozwoju edukacyjno - zawodowego.

W naszej szkole podejmowanych jest też kilka corocznych akcji, które wprowadzają dzieci w świat zawodów, np. Regionalny Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Szkoła bierze udział w wielu konkursach, aby umożliwić rozwój zainteresowań dzieci i młodzieży.

Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu; dopiero silna praca go obrobi i wartość mu wielką nadaje.